O parafii

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.
Odpust parafialny 3 maja.

W skład parafii wchodzą:
Kościół parafialny w Śmiechowie
Kaplica w Tymieniu
Punkt odprawiania Mszy Św. w lipcu i sierpniu w Gąskach
Punkt odprawiania Mszy Św. w lipcu i sierpniu w Pleśnej

Liczba parafian: 1910

Parafia erygowana 20.10.1976
Do parafii należą miejscowości: Borkowice, Tymień, Śmiechów, Gąski, Pleśna, Kładno, Łopienica, Łasin Koszaliński, Wiciąże Pierwsze

Kościół w Śmiechowie zbudowany jest w stylu romańsko -gotyckim jako kamienno -ceglana budowla. Został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, co czyni go na tych terenach jednym z najstarszych kościołów. Był dwukrotnie przebudowywany. W wieku XV dobudowano wieżę, która miała m.in. obronny charakter.

Wewnątrz znajdują się XVII wieczne zabytki : ołtarz główny, chrzcielnica i polichromowany strop z 1691 roku.

Przy kościele znajduję się cmentarz , historycznie związany z XIII wieczną świątynią. Jest na nim obelisk ku czci ofiar z I wojny światowej, na którym ustawiono współczesną ekspozycję Golgoty.

Na teren kościoła i cmentarza wchodzi się przez historyczną bramę.

Mimo iż kościół ma wielowiekową historię to jednak parafia w Śmiechowie jest stosunkowo młoda. Powstała w 1976 roku. W latach 90 tych XX wieku został zrobiony kapitalny remont i renowacja znajdujących się w świątyni zabytków.